Allmoge – kulturhistoria och symbolvärde

Inom kulturhistoria är allmoge en beteckning på den rustika stil som var förekommande i det svenska bondesamhället som växte fram på slutet av 1600-talet. Stilen förankrades när kurbitsmålningarna spred sig över Dalarna och Hälsingland till kringliggande landskap. Det svenska folket var dessutom duktiga på slöjd vilket resulterade i att föremål tillverkades på den egna gården eller av en lokal hantverkare. Allmoge kännetecknas av ett gediget hantverk och många av objekten arbetades fram i olika sorters träslag som målades i vackra nyanser såsom faluröd och allmogeblå. Dekorationerna på föremålen karaktäriseras av snirkliga blommor och annan naturskön inspiration, vilket är en vacker kontrast till det annars så enkla och tidlösa formspråket. Idag har allmogestilen ett kulturhistoriskt värde och ses som symbolvärde med gamla anor. Kistor, skåp, pallar och golvur är förekommande objekt likväl som skrin, skålar och redskap.

STOL MED FOTPALL, allmoge, 1800-tal.

Stol med spår av färg. Fotpall betsad. Sitthöjd ca 30-42 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
STENBORD, barockstil, 1800-tal.

Underrede i ek, fyrsidiga kopplade ben. Senare skiva i Komstadsten. Längd 140, bredd 90, höjd 85 cm.

Inga bud
Utropspris
15 000 SEK
BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.

BOCKBORD, allmoge, 1800-tal.

Bockbord av furu. Längd 187, bredd 93, höjd 76 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
MÖSSBORD, allmoge, 1800-talets första hälft.

Bord av målad furu med svängda ben och låda i sarg. Längd 1190, bredd 79, höjd 74 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, allmoge, 1800-talets andra hälft.

Skåp i målad furu med hyllinredning. Bredd 112, djup 47, höjd 189 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK