Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

19 föremål
Spegelmålningar ett par Kina 1900-tal.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vikskärm Japan 1900-tal.
29 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Vikskärm Japan 1900-tal.
3 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Rock, broderat siden. Kina, 1920/30-tal.
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vas, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skål, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Yoshiiku Utagawa (1833-1904), färgträsnitt, Japan.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Golvvas, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK