Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

21 föremål
FAT, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).
3 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin. Kina, 1900-tal.
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VAS, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1664-1712).
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RÖKELSEKAR, brons. Qingdynastin, 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK