Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

BOJAN, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MATTA, Old Kina, ca 309 x 247 cm.
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL samt VAS Persien 1800-tal metall.
350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, trä. Qingdynastin, 1800-talets slut.
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KIYOSHI SAITO, färgträsnitt. Japan, signerad.
500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅP, Kina, 1900-tal.
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SIDEBOARD Kina 1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DEKORELEMENT Burma 1800-talets slut.
800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVURNA Japan 1800-talets slut med sockel.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin. Transition, 1600-tal.
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PRAKTURNA, porslin. Kina, 1900-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GLASMÅLNINGAR, fyra delar, Kina, tidigt 1900-tal.
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK