Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

12 föremål
TRÄSNITT, 4 st, Japan, Shunga, 1800-tal.
500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAS, porslin. Qngdynastin, omkring 1900.
2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅP, ett par, Kina, modern tillverkning.
900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, trä. Kina, 1900-tal.
400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅLAR, ett par, äggskalsporslin. Kina, 1960-tal.
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK