Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

Föremål i fokus

27 föremål
GONG-GONG, mässing. Orientalisk, 1900-tal.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FIGURIN samt SKULPTUR, soapstone. Kina, 1900-tal.
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KRUKA, porslin. Mingdynastin (1572-1623).
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVVAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TULPANVAS, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
4 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STEKFAT, kompaniporslin, Kina, Qianlong (1736-95).
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KRUKA, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GOLVURNA, porslin. Qingdynastin, omkring 1900.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
10 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ASK med LOCK, keramik. Song/Yuandynastin.
400 SEK
Utropspris
3 000 SEK