Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

Föremål i fokus

11 föremål
STEKFAT, kompaniporslin, Kina, Qianlong (1736-95).
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVVAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK