Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

Föremål i fokus

30 föremål
VAS, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
15 506 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VASER ett par Kina sent 1800-tal.
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MATKÄRL med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal.
4 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VAS Kina, 1900-tal, med Qianlongs märke porslin.
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VIKSKÄRM Kina 1900-talets andra hälft.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FAT, Japan 1700-tal porslin.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVURNA Kina 1900-talets andra hälft.
350 SEK
Utropspris
3 000 SEK