Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

67 föremål
TALLRIKAR, 6 st, Kina, 1700-tal porslin.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
RÖKELSEKAR, Kina sen Qing brons.
300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PILGRIMSVAS, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VASER, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVURNOR 3 st Kina 18/1900-tal porslin.
1 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORDSLAMPA/VINKRUS, porslin. Kina, 1900-tal.
1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par. Kina, tidigt 1900-tal.
1 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SKULPTUR, Kina 1900-tal.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VIKSKÄRM Kina 1900-tal.
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TEXTIL, broderat siden. Sen Qingdynasti.
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK