Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

16 föremål
URNA med LOCK, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVURNA, porslin. Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TRÄSNITT, 4 st, Japan, Shunga, 1800-tal.
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VAS, porslin. Qngdynastin, omkring 1900.
5 750 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SKÅP, ett par, Kina, modern tillverkning.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK