Skapa en trivsam atmosfär med rätt belysning

Att ha olika belysningspunkter i hemmet skapar både harmoni och stämning – likväl förhöjer de hela intrycket. Lampan är lika mycket en egen möbel som allt annat i ditt hem då den skapar välmående och underlättar livet i hemmet. Bukowskis online-auktion har ett unikt urval av armaturer för just detta ändamål och för hemmets alla olika rum. I kategorin ”Belysning” finner du personliga armaturer i form av takpendlar, bordsarmaturer, vägglampor, ljuskronor, kandelabrar, lyktor och ljusstakar – tidlösa rariteter sida vid sida med moderna designklassiker.

LJUSKRONA, barockstil, 1900-talets andra hälft.

Ljuskrona med stomme av mässing behängd med prismor. För sex ljus. Diameter 50, höjd 72 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PERRY KING, SANTIAGO MIRANDA, GIANLUIGI ARNALDI, golvlampor, 3 st, "Jill", för Arteluce, Italien, 1900-talets slut.

Metall och glas. Höjd 195 cm vardera.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets andra hälft.

Ljuskrona med stomme av mässing behängd med prismor. Piggbotten och plym. Sex ljusarmar. Åtta ljuspunkter. Höjd 75 cm. Diameter 55 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKKRONA, glas, 1900-talets mitt.

Målad glas. Behängd med prismor. Avtagbara skärmar. För sex ljuspunkter. Höjd ca 65 cm, ø ca 60 cm.

Aktuellt bud 230 EUR
Utropspris
300 EUR
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampa, 1960-70-tal.

Rökfärgad glaskupa. Ljusplåt i mässing. Höjd 36 cm. Djup ca 23 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSFOTOGENLAMPA, 1900-talets början.

Mässing och glas. Höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPOR / UP-LIGHTS, ett par, Sussie Fischer 1989, Atelje Lyktan.

'OPUS'. Glas och lackerad metall, med detaljer i mässing. Höjd 195 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, vägglampor ett par "Selectra".

Lackerad metall, etikettmärkta, höjd ca 24,5 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA 1940-tal.

TAKLAMPA 1940-tal.

För tre ljuspunkter, stomme av mässing, slipad skiva av råglas, diameter 58, höjd ca 60 cm

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ANDERS PEHRSON, utomhusbelsyning 1 par "Bumling" Ateljé Lyktan 1900-talets senare del.

Koppar, diameter 19, längd 26, höjd 17 cm

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TOM DIXON, golvlampa, "Jack".

TOM DIXON, golvlampa, "Jack".

Golvlampa i opak plast. Höjd 55 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, Italien, 1900-talets mitt.

Skäm av plast. Stomme av metall. 4 ljuspunkter. Höjd 12, diameter ca 45 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, Danmark, 1970-tal.

TAKLAMPA, Danmark, 1970-tal.

Konformad skärm av koppar. Diameter 43, höjd 72 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HANS-AGNE JAKOBSSON, ytterbelysningar, ett par, koppar, 1900-talets andra hälft.

Lampor med skärmar av koppar och ben av stål. Total höjd 130 cm.

Aktuellt bud 4 602 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KEITH HARING & TOSHIYUKI KITA, bordslampa, för Kreon, 1988.

Inglasat silkscreenprint på akryl. Fot av granit. Signerad i printet samt numrerad TI218-2000. Höjd 53 cm, bredd 32 cm.

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, Gusum, omkring 1900.

Modell 82. Kulformade ljusstakar av mässing på kulfötter. Stämplade Gusums Bruk 82. Höjd 9,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, Empirestil, 1800-talets slut.

Ljusstakar på rund fot, höjd 25 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GERTRUD LÖNEGREN, bordslampa, stengods, Rörstrand, 1940-tal.

Dekor av fiskar. Djupstämplad Rörstrand Lönegren L 254, Handdrejad. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKAMPEL, 1800-talets slut.

TAKAMPEL, 1800-talets slut.

Rosa glaskupa med metallbeslag. ø ca 23,5 cm, höjd ca 38 cm.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
250 EUR
BORDSLAMPOR, ett par, glas, Murano, Italien.

Vitt, optikblåst glas. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
3 000 SEK

Aktuellt bud 4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, glas, vetri Murano, Italien, sent 1900-tal.

Taklampa av frostat, delvis vitt glas. Detaljer av mässingfärgad metall. Etikettmärkt vetri murano. Diameter ca 40 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, Swedish grace, 1920-tal.

Tenn. Fem svängda ljusarmar. Höjd 70 cm, diameter 54 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, metall, Lyfa, Danmark, sent 1900-tal.

Svartlackerad plåtskärm. Höjd ca 40 cm, diameter 44 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
HANS BERGSTRÖM, taklampa, "Struten", Atelje Lyktan, 1900-talets andra hälft.

Skärm av vit plast. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPA, sk, saxlampa, Dammark, omkring 1900-talets mitt.

Mässing. Längd 6-60 cm.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKKRONA, 1900-talets andra hälft.

Takkrona med stomme av mässing behängd med prismor. Tre ljuspunkter. Diameter 50 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLJELAMPA, förgylld brons, Ryssland 1800-talets andra hälft.

Höjd 72 cm, med kupa.

Aktuellt bud 500 EUR
Utropspris
700 EUR
BORDSLAMPOR ett par troligen Italien 1950-tal.

Glaserad keramik, signerade, höjd 50 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR ett par MS belysning 1970-tal.

Mässing, höjd inkl lampfäste 60 cm

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPOR ett par 2000-tal.

GOLVLAMPOR ett par 2000-tal.

Lackerad metall, höjd ca 186 cm vardera

Aktuellt bud 555 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Atelje lyktan, 1900-talets andra hälft.

Lackerade i beige. Höjd 19 cm.

Aktuellt bud 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, nysilver, omkring 1900.

Kolonnformad på trehörnig bas med lejonfötter. Skärm i textil medföljer. Total höjd 77 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
TAKKRONA, Barockstil, 1900-talets första hälft.

Takkrona med stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. Nio ljuspunkter. Diameter ca 56, höjd ca 100 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKARMATUR, för fyra ljuspunkter, 1900-talets första hälft.

Försilvrad kopparlegering. Dekor av vädursmaskaroner och vindruvor. Höjd ca 52 cm, diam 62 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa, Orrefors.

Taklampa av mässing och pressat glas. Höjd 55 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GOLVLAMPA, troligen "Gustav" från Ateljé Lyktan, 1970-/1980 tal.

Golvlampa med fem ställbara armar och skärmar av förkromad metall. Rund fot av marmor. Höjd 190 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GOLVLAMPA, Möller Armatur Eskilstuna, 1950-tal.

Svärtat stål med mässingsdetaljer. Tre ljuspunkter. Stämplad MEA 64. Total höjd inklusive skärm 144 cm. Tygskärmar medföljer.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SONJA KATZIN, bordslampa, ASEA, 1940-tal.

Stommen av mässing, delvis läderbeklädd. Totalhöjd ca 39 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIANOLAMPETTER, förgylld brons, 1800-talets senare hälft.

Genombruten dekor av bladverk och drakhuvud. Höjd 19 cm, längd 19

Inga bud
Utropspris
250 EUR
BORDSLAMPOR, 4 st, Ewå, Värnamo, 1900-talets mitt.

Lackerade i olika färger med skaft av mässing. Ställbara skärmar. Höjd ca 33-37 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, empirestil, 1900-talets mitt.

Ljuskrona med stomme av mässing, behängd med glasprismor. För sex ljus, sju ljuspunkter. Diameter ca 60, höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, "Charlottenborg PH 5-4,5, Ebbe Christensen, Sophus Frandsen och Poul Henningsen, Louis Poulsen, Danmark.

Vitlackerad metall. Etikettmärkt louis poulsen. Diameter 50 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEF FRANK, bordslampa, modell 1819, tillverkad av Reijmyre för Firma Svenskt Tenn, modellen formgiven 1934.

Fot av glas med innefattade luftbubblor. Skärm av textil, enligt uppgift inköpt på Firma Svenskt Tenn. Höjd ca 24 cm, exklusive skärm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AMPEL, alabaster, 1900-talets första hälft.

Taklampa i alabaster med dekor av vinrankor. Takrosett i alabaster. Diameter 42 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SHOGO SUZUKI, TAKLAMPOR, 3 st, modell 61-193, Stockmann-Orno, 1960-tal.

Blå- gul och röd, invändigt vita. Storlek 20 x 20 x 20 cm. Tillverkarens märken.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
4 500 SEK
ANTONIO CITTERIO, bordslampor, 3 st, "Kelvin T", för Flos, 2000-tal.

Fixerad arm och justerbar skärm. Fot och arm i metall och skärm i polykarbonat. Formgiven 2003. Höjd 64 cm, basplatta 20 x 20 cm.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TROND SVENDGÅRD & OVE ROGNE, vägglampa, "Moo", Northern Lighting, 2008.

Vitlackerad plast. Höjd ca 75 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARL FAGERLUND, vägglampetter, ett par, Orrefors.

Ett par vägglampetter/vägglampor med stomme av mässing och dekor av pressat glas. för två ljus vardera. Tre ljuspunkter vardera. 29 x 25 cm.

Aktuellt bud 2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKKRONA, empirstil, 1920-tal.

Elektrifierad. Diameter ca 60 cm, höjd ca 63 cm.

Inga bud
Utropspris
300 EUR
TAKKRONA, rokokostil, 1900-talets mitt.

Brons. Femton ljusarmar dekorerade med akantusblad och prismor. Lamphållarnas ljushylsor i glas. Totalhöjd 100 cm, diameter 80 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
TAKLAMPA, Italien 1900-talets senare del.

För tre ljuspunkter, stomme av metall samt glaslameller, diameter ca 30 cm, höjd ca 84 cm inkl kedja.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR 2 st olika, 1900-talets slut.

En i grönlackerad metall med textilskärm, höjd c:a 42 cm. En vitlackerad metall med vita band, höjd 32 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPOR 1 par Tyringe konsthantverk, 1900-talets andra hälft.

För fem ljuspunkter vardera, stomme av förkromad metall, diameter 56, höjd ca 60 cm

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA Italien 1970-tal.

TAKLAMPA Italien 1970-tal.

För sju ljuspunkter, förkromad stomme av metall, diameter 40, höjd ca 80 cm

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, 3-armad, 1900-talets mitt.

Ledade armar, mässing och svartlackerad plåt. Höjd ca 140 cm. Märkt K G A 130.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPOR ett par empirestil 1900-talets första hälft.

Mässing, höjd inkl skärm ca 50 cm

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
ACHILLE OCH PIER CASTIGLIONI, golvlampa "Arco", Flos, Italien, formgiven 1962.

Sockel av marmor, svängd metallarm med justerbar längd. Etikettmärkt. Höjd ca 240 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KANDELABRAR ETT PAR, Empire, 1800-talets första hälft.

Kandelabrar av brons för (2+1) ljus vardera. Höjd 39,5 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Empire, 1800-talets första hälft.

Ljusstakar av mässing, höjd 11,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTJAN POT, taklampa, "Random Light Small", Moooi. Formgiven 2001.

Glasfiber samt krom. Diameter 50 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
UNO & ÖSTEN KRISTIANSSON, bordslampor, ett par, Luxus, 1960-tal.

Bordslampor med stomme av ek och skärmap av opak plast. EtikettmärktaMade in Sweden by Luxus Vittsö des Uno Östen Kristiansson. Höjd 39 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, 1920-30-tal.

TAKLAMPA, 1920-30-tal.

Taklampa med stomme av hamrad koppar och kupor av alabaster. Sex ljuspunkter. Diameter ca 86, höjd ca 121 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, glas, 1960-tal.

Bordslampor i frostat glas med vitt underfång. Total höjd inklusive skärm 54 cm. Tygskärmar medföljer.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, Jugend, 1900-talets början.

Taklampa av koppar och glas. Fyra ljuspunkter. Diameter ca 35, höjd ca 70 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, 1930-40-tal.

TAKLAMPA, 1930-40-tal.

Stomme av metall och glas. För tre ljuspunkter. Diameter ca 50, höjd ca 60 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÅNSKENSAMPEL, omkring 1900.

MÅNSKENSAMPEL, omkring 1900.

Ampel av glas och mässing. En ljuspunkt. Diameter ca 20, höjd ca 73 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPOR, ett par, omkring 1900-talets mitt.

Skärmar av perforerad koppar med glasinsats. Höjd ca 34 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIERRE FORSSELL, vägglampetter, 4 st, mässing, "Reflex", Skultuna.

Höjd 38,5 cm.

Aktuellt bud 555 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTJAN POT, taklampa, "Random Light Medium", Moooi. Formgiven 2001.

Glasfiber samt krom. Diameter 80 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, oskarianska, sent 1800-tal.

Ett par kandelabrar av gulmetall med rik blomsterdekor. För fem ljus vardera. Höjd 47 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
POUL HENNINGSEN, taklampa, "PH 5", för Louis Poulsen, Danmark.

Lameller i aluminiumplåt lackerade i vitt, rött och blålila. Diameter 50 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PER SUNDSTEDT, golvlampor, ett par, "Bill", Zero interiör, omkring 2000.

Stomme av lackerad metall, ställbar skärm av glas. Höjd ca 130 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKPLAFONDER, ett par, 1920-tal.

Bas av mässing med kupa av slipat glas. Diameter 32 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GINO VISTOSI, taklampa glas 1900-talets senare del.

Svart i form av hatt, diameter 42, höjd ca 34 cm utan sladd

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, Ateljé Lyktan. Sent 1900-tal.

Svartlackerad fot, kromad stam med mässingsdetaljer, vit kupa av plast. Höjd 185 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, Holmegaard, Danmark, 1900-talets andra hälft.

Organisk form i orange glas. Höjd 32 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPOR, ett par, 1950-tal.

TAKLAMPOR, ett par, 1950-tal.

Stålstomme med textilklädsel. Diameter 35 cm, höjd 30 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, 1900-talets mitt.

Mässing. I form av grenverk. Två ljuspunkter vardera. Höjd 40 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARL FAGERLUND, vägglampor, ett par, Orrefors. 1900-talets andra hälft.

Glas och mässing. Etikettmärkta. Höjd 25 cm.

Aktuellt bud 1 250 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, Art Déco, 1930-tal.

Mässing och glas med slipad dekor av fåglar. Höjd ca 27 cm, bredd 20 cm.

Aktuellt bud 750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPOR ett par, Asea, 1900-talets mitt.

Mässing med vita glaskupor. Höjd 22 cm. Etikettmärkta.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, Swedish Modern, 1940-tal.

Mässing med organiskt formad kupa av opakt glas. Höjd 72 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, Orrefors, 1900-talets mitt.

Glas. Tre ljuspunkter. Diameter 51, höjd 50 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JURGEN BEY, taklampa, "Light Shade Shade", Moooi, formgiven 1999.

Blank cylinderformad skärm i semi-transparent spegelfilm. Invändigt med ljuskrona av mässing och glas med fem ljuspunkter och behängd med prismor. Diameter 70. Höjd 78 cm.

Inga bud
Utropspris
5 000 SEK

Stomme av förkromat stål. Behängd med glasprismor, fem ljuspunkter. Diameter ca 40 cm, total höjd ca 48 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, empirestil, tidigt 1900-tal.

Kandelabrar av mässing för två ljus vardera. Graverade. Höjd 32 cm vardera.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PETER CELSING, vägglampor, 2 st, "Band", Falkenberg belysning.

Mässing. 20,5 x 20,5 cm.

Aktuellt bud 2 050 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR ett par 1970-tal.

BORDSLAMPOR ett par 1970-tal.

Fot av orange glas, lös kupa av vitt glas, diameter 20, höjd ca 28 cm vardera

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
TAKKRONA, gustaviansk stil 1900-talets första hälft.

För tre ljuspunkter, stomme av mässing behängd med olikslipade prismor, diameter 36, höjd ca 57 cm

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA art deco 1930/40-al.

TAKLAMPA art deco 1930/40-al.

För fem ljuspunkter, stomme av metall, kupor av frostat glas, diameter ca 75, höjd ca 58 cm. Medföljer två extra kupor.

Aktuellt bud 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TAKLAMPA, jugend, 1900-talets början.

Stomme av brons. Fyra ljuspunkter. Kupa av glas. Reliefdekor av fjärilar, blommor och bladverk. Höjd ca 80 cm.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK