Böcker och handskrifter – från 1400-talet till idag

En bok är ett medium för kommunikation och ordet i sig hänger samman med trädet med samma namn – bok. Högst troligt är att benämningen har sitt ursprung i att tidiga indoeuropeiska böcker ristades på tunna skivor av bokträ som senare häftades ihop till böcker. De första böckerna bestod av... Läs mer

12 föremål
BÖCKER, 5 st, 1700-tal.
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BÖCKER, 9 st, 1800-tal.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BOK: Theatri, Supplementum, 1677.
308 SEK
Utropspris
2 500 SEK