Böcker och handskrifter – från 1400-talet till idag

En bok är ett medium för kommunikation och ordet i sig hänger samman med trädet med samma namn – bok. Högst troligt är att benämningen har sitt ursprung i att tidiga indoeuropeiska böcker ristades på tunna skivor av bokträ som senare häftades ihop till böcker. De första böckerna bestod av handskrivna bokrullar som användes av de gamla grekerna men i och med Gutenbergs boktryckarkonst som uppkom på 1400-talet kunde boken mångfaldigas och spridas till fler människor världen över. Utöver ett intressant innehåll och en vacker typografi kan själva bokbandet och proveniensen vara av stort intresse – i synnerhet för samlare. Botanisera bland handinbundna samlarutföranden av August Strindberg, förstaupplagor med barnböcker från Astrid Lindgren, sumo-upplagor med verk från Helmut Newton till litteratur med kunglig proveniens och moderna konstkataloger. I Bukowskis kategori för böcker finner ni band, coffee table böcker, originalritningar, inkunabler, autografer, manuskript och handskrifter – från bokkonstens begynnelse till vår egen samtid!

JOHN BAUER, "Troll", svit om tio litografier, osignerade, Ernst Bauers Förlag Göteborg, A. Börtzells, 1915.

Svit om 10 litografier (No 1 "Julafton"; No 2 "Humpe"; No 3 "-God kväll farbror sa' pojken"; No 4 "-Här har du allt, som återstår af mina kläder!"; No 5 "Två friare"; No 6 "Den lilla prinsessan och trollen"; No 7 "Trollhästen", No 8 "-En sådan eländig liten bleknos! Sa' trollet"; No 9 "Prinsessan och småtrollen"; No 10 "Trollens styfdotter"). Förord av Carl Larsson. Mappens höjd 32,5 cm, bredd 24 cm.

Inga bud
Utropspris
18 000 SEK
KARTA, "Scania Schoonen", kopparstick 1600-talets andra hälft.

Delvis kolorerat, 49 x 52 cm

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK

300 SEK