Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Föremål i fokus

367 föremål
Fåtöljer, ett par, 1930-tal.
200 EUR
Utropspris
400 EUR
Preben Fabricius & Jörgen Kastholm, soffbord.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
David Helldén, stolar 4 st., 1944.
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Gunnar Myrstrand, fåtölj, Källemo, 1960-tal.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Serveringsvagn, 2000-tal.
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Carl Malmsten, soffa, "Samspel".
6 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Fåtöljer, ett par, Danmark, 1960-tal.
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Gunnar Nylund, vas, stengods, Rörstrand.
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Serveringsvagn, sent 1900-tal möjligen IKEA.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Otto Schultz, pall för Boet Göteborg 1930/40-tal.
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Wiwen Nilsson, vas silver Lund 1962.
13 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Glasbord, 3 st, 2000-tal.
Inga bud
Utropspris
300 EUR
Barstolar, ett par, 1980-tal.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Arne Jacobsen, matbord, Fritz Hansen, Danmark.
4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Spegel, Sverige, 1900-talets andra kvartal.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Alvar Aalto, stol, modell 65, Artek, Finland.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Jonas Lindvall, taklampor 2 st. "W124", Wästberg.
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Josef Frank, fåtölj, modell 969, Svenskt Tenn.
3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Soffbord, Lammhult.
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Carl Malmsten, soffa, "Visingsö".
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Gloster, trädgårdsgrupp, tre delar.
3 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Stolar, 8 st, 1900-talets mitt.
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Taklampa, mässing, 1970-tal.
1 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Alvar Aalto, soffbord, Artek, Finland.
800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Stolar ett par, Italien 1900-talets senare del.
2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Soffbord, teak, 1960-tal.
Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
PO Ström, vaser, 6 st, Alsterfors Glasbruk, ca 1970.
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, "Ufo", Massive, Belgien, 1960-tal.
90 EUR
Utropspris
250 EUR
Paavo Tynell, taklampa, modell 1602, Idman 1950-tal.
180 EUR
Utropspris
250 EUR