Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

422 föremål
Karin Mobring, fåtölj "Natura" för IKEA 1978.
3 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Erik Höglund, barnsäng 1970-tal.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fåtölj, Skandinavien, 1950/60-tal.
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Arne Jacobsen, skrivbordsstol, "Oxford", Fritz Hansen.
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Gungstol, 1900-talets andra hälft.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Josef Frank, soffbord, model 2073, formgivet 1949.
24 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Yngve Ekström, serveringsvagn, "Thea", 1950/60-tal.
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Fåtöljer, ett par danska, 1930/40-tal.
31 000 SEK
Utropspris
50 000 SEK
Soffbord, Skandinavien, 1950/1960-tal.
4 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Bruno Mathsson, fåtöljer, ett par, "Birgitta", Dux.
7 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Vägglampor, ett par, 1900-talets mitt.
252 EUR
Utropspris
250 EUR
Karmstol, "Setu", Herman Miller, 2000-tal.
1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Taklampa, 1900-talets andra hälft.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Uno & Östen Kristansson, plafond, "Plafo", Luxus.
650 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Göran Hongell, vas, signerad G.H. Iittala.
100 EUR
Utropspris
250 EUR