Design – tidlösa och ikoniska möbler och föremål

332 föremål
GUNNAR NYLUND, skulptur, orre, Rörstrand.
1 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SÄNGBORD, ett par, 1900-talets andra hälft.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SOFFBORD, sent 1900-tal.
Inga bud
Utropspris
5 000 SEK
SOFFA, "Sandhamn", Skånska Möbelvaruhuset, 2000-tal.
1 975 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PALLAR, 2 st, funkis, 1930-tal.
3 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SOFFBORD, 1960-70-tal.
Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, 4 st, Fastrup, Danmark, 1960-tal.
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ERIK WÖRTZ, fåtöljer ett par 1960-tal.
5 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SPEGEL, 1900-talets andra hälft.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TOM DIXON, taklampa, "Beat Stout Black".
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BARSTOLAR, 5 st, "Cooper", Artwood.
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
UGLYCUTE, bord, Woodstockholm, 2000-tal.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
TAKLAMPA, 1930-tal.
1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OVE FEUK, tillskriven, byrå, Nordiska Kompaniet.
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ATTILA SUTA MÖBELSNICKERI, skåp, samtida.
2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PHILIPPE STARCK, barstolar ett par "Icon", Emeco.
2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOFFBORD, 1960-tal.
800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PETER J LASSEN, hyllsystem, 8 moduler, Montana.
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, Svenskt Tenn, Tenn, 1932.
300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ARNE JACOBSEN, "Grand Prix", bord, formgivet 1957.
2 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, båt, Kosta Boda.
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur, båt, Kosta Boda, unik.
8 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK