Design – tidlösa och ikoniska möbler och föremål

Föremål i fokus

LAILA KARTTUNEN, "Tunturin seinä", rya.
200 EUR
Utropspris
400 EUR
BORDSLAMPA, Sovjetunionen.
80 EUR
Utropspris
200 EUR
SÄNGGAVLAR, 1930-tal.
Inga bud
Utropspris
200 EUR
SPEGEL, 1930-tal.
160 EUR
Utropspris
400 EUR
CG HALLBERG, kandelabrar, ett par, tenn, 1938.
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PATRICIA URQUIOLA, fåtölj, "Fjord", Moroso, Italien.
2 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HANS J WEGNER, Soffa, Getama, Danmark.
2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
DAVID BLOMBERG, sideboard, 1930-tal.
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1970-tal.
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERIK CHAMBERT, tillskriven, dagbädd, 1930-tal.
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FOLKE OHLSSON, fåtölj, "USA 75", Dux.
3 900 SEK
Utropspris
6 000 SEK
STOLAR, ett par, Gemla, 1999.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSLAMPOR, Luxus, 'Pinus', furu, ett par.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CARL MALMSTEN, Soffa "Samsas".
500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, lampskärmar 12 st.
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Soffa, De Sede 1970-tal, Brunt skinn.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERTIL FRIDHAGEN, sideboard, Bodafors, 1960.
5 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GUNNAR NYLUND, vas, stengods, Rörstrand.
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ALVAR AALTO, bord, Artek, 1900-talets slut.
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SAARA HOPEA - Vas med silvergördel, 1967.
700 SEK
Utropspris
3 000 SEK