Diverse

I kategorin Diverse hittar du alla de charmiga småsaker som gör ditt hem personligt. Tennfat, kopparkittlar, jordglober och dosor är typiska saker som dyker upp här. Genom att samla prydnadssaker i olika färger, former och storlekar kan små stilleben växa fram i hemmet som bidrar till en perfekt ambiance. Många gamla auktionsrävar hävdar med bestämdhet att den här kategorin är den kategori där flest roliga föremål dyker upp och synar den noga i jakt på små pärlor

PIERRE FORSELL, 4 ljusstakar, plunta, fyra supkoppar, mässing och aluminium. Skultuna.

Plunta höjd ca 17 cm. Runda ljusstakar diameter 10 cm. Supkoppar höjd 3 cm

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, skål, tenn, Stockholm 1931.

Rund med hänklar, längd 19, höjd 7 cm.

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR CYRÉN, skulpturer, 2 st, silverplätterad zink, Dansk Designs, Japan.

Vattenbuffel och tjur. Längd 6-7 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
FAT, tenn, Sverige, troligen 1700-talets andra hälft.

Runt tennfat. Otydliga stämplar. Diameter 40,5 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKRIVSTÄLL, empire, 1800-talets början.

Fanerat med mahogny, beslag av förgylld brons. Diam 15, höjd inkl handtag 22 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FOTOLAMPOR, 2 st, Kaiser Tyskland och Manfrotto, Italien.

Golvlampor i svartlackerad metall. Ställbar höjd 106 - 283 cm, benställningen av Manfrotto, bredd 70-80 cm. Bär tillverkarnas märken.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
250 EUR
NYCKLAR, smide, 34 st, sent 1800-tal.

Olika modeller. Längd ca 10 - 12 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BESTICKSERVIS, 107 delar, nysilver, WMF, Tyskland, 1900-tal.

Bestående av: 12 gafflar, längd 20,5 cm. 12 knivar, längd 23,5 cm. 12 skedar, längd 21,5 cm. 12 mindre skedar, längd 18,5 cm. 12 mindre gafflar, längd 18,5 cm. 12 mindre knivar, längd ca 20 cm. 6 sillgafflar, längd ca 13,3 cm. 12 mindre gafflar, längd 15,5 cm. 6 fiskgafflar, längd 17,5 cm. 4 fiskknivar, längd 20,5 cm. 1 smörkniv samt 1 udda kniv, längd 18 cm. 5 kaffeskedar, längd 13,5 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ELASTOLINSOLDATER, 19 st, Tyskland 1930-tal.

Höjd ca 7 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
250 EUR
SAMLING TENN, 6 delar, tre fat, två sockerruskor, lockskål.

Två sockerruskor. Lockskål Tre fat, diameter ca 23 -24 cm. Höjder 10 -12 cm. Otydliga stämplar

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DOPFAT, Nürnberg, 1500-tal.

DOPFAT, Nürnberg, 1500-tal.

Mässing, reliefdekor. Diameter 39,5 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
400 EUR
CHAMPAGNEKYLARE, Christofle, Paris, Morlant (de la Marne), Reims Frankrike 1900-talets första hälft.

Nysilver, märkt ORFEVRERIE CHRISTALBA CHRISTOFLE, Höjd 21 cm, ø 19 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
250 EUR
GUNDOLPH ALBERTUS,  bestick ca 43 dlr, "Mitra", för Georg Jensen Danmark, rostfritt stål.

Bestående av; 6 knivar, längd 24,5 cm, 6 gafflar, längd 20 cm, 13 knivar, längd 20 cm, 7 gafflar, längd 17 cm, 11 skedar, längd 17,5 cm

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JARDINJÄR, barockstil, 1900-tal.

Mässing. Godronnerad. På tre tassfötter. Diam 23, höjd 16 cm.

Aktuellt bud 1 111 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ADOLF BABEL, BESTICKUPPSÄTTNING, 36 delar, "Kievari", Hackman Finland 1970-tal.

12 st knivar (varav 3 st märkta II), 12 st gafflar, 12 st skedar. Längd 19-20 cm.

Aktuellt bud 120 EUR
Utropspris
250 EUR
BÅTSMANSPISKA, Rubinska samlingen.

PISKA, svensk, för högbåtsman vid Flottan. Längd ca 115 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LÄSLAMPA, för ett ljus, sengustaviansk stil, 1900-talets början.

Förgylld mässing, vit marmor och grönmålad plåt. Dekor av liggande hund. Längd 15, höjd 37 cm.

Aktuellt bud 1 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft.

Mässing, med ställbar ljusarm. Höjd 178, längd 100, skärmens diameter 35 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOP och TEDOSA tenn, 1800-tal.

Stop Jonas Fryberg 1823. Höjd ca 18 - 20 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GULF - oljebehållare, 3 st à 55 liter, 1950-tal.

Samtliga med tillhörande mätsticka. Vardera: höjd 62 cm, bredd 27 cm, djup behållare 37 cm, inkl kran 56 cm.

Aktuellt bud 1 603 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DALAHÄSTAR, två stycken, sent 1900-tal.

Bemålat. Etikettmärkt. Höjd 45-53 cm.

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LÄKARETUI, 1800-talets mitt/andra hälft.

Diverse instrument i fodral, 17x8x4 cm

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, nysilver, England omkring år 1900.

Kolonnformade. Reliefdekor av girlanger och rosetter, Kvadratiska fotplattor. Höjd 31cm.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
250 EUR
SKULPTUR, Baule, Elfenbenskusten.

Skuren i trä. Manlig figur. Höjd 42 cm.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
250 EUR
BERTEL GARDBERG, bestickuppsättning, 18 delar, "Triennale", Fiskars, 1900-talets mitt.

6 gafflar, 6 knivar, 6 skedar, längd 18-19,5 cm. Originalförpackningar.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
250 EUR
ÉMILE JOSEPH NESTOR CARLIER, BOKSTÖD, ett par, Paris, 1920-tal.

Brons och vitmetall, sittande flickor som matar Bacchus med druvor, signerade Carlier samt märkta "Fabrication Francaise Paris Made in France", höjd 18, bredd 8 cm

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
250 EUR
BOKSTÖD, 1 par, trä, art deco.

Skurna i form av hästhuvud. Höjd 22 cm.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
250 EUR
CHAMPAGNEKYLARE, Charles Heidsieck & Co, Reims, Frankrike 1900-talets första hälft.

Nysilver, märkt MODELE DEPOSÉ AGRIT PARIS Made in France. Höjd 20 cm, ø 20 cm.

Aktuellt bud 185 EUR
Utropspris
250 EUR

Giraff och elefant. Höjd 5,8-10,5 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DOPFAT, mässing, Nürnberg, 1500-tal.

Reliefdekor. Diameter 39,5 cm.

Aktuellt bud 190 EUR
Utropspris
500 EUR
RYSKA GLAS 4 ST, Alexander III, Ryssland 1800-talets andra hälft.

Höjd 12 cm.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
500 EUR
BERTEL GARDBERG, BESTICKUPPSÄTTNING, 29 delar, "Lion de Luxe", Hackman, Finland.

6 matskedar, längd 19,5 cm. 6 skedar, längd 17 cm 6 gafflar, 18,5 cm 6 knivar, 21 cm. 5 serveringsskedar, längd 13 cm. Stålblad med tillverkarens stämpel.

Aktuellt bud 200 EUR
Utropspris
400 EUR
CHAMPAGNEKYLARE, 2 st. Charles Heidsieck, Reims, Frankrike 1900-talets första hälft.

Nysilver, en märkt Made in France, Argit. Höjd 18 respektive 20 cm, ø 18 respektive 19 cm.

Aktuellt bud 210 EUR
Utropspris
250 EUR
SKÅP, med 62 lådor & backar. Sverige 1940-50-tal.

60 numrerade backar, 4 fack samt 2 låsbara lådor. Vikdörrar. Björk, massiv och faner. Höjd ca 155 cm, bredd 112 cm, djup 42 cm. Innermått: backar (1-60) ca 33 x 23 cm lådor (2st) ca 32,5 x 23 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FAT, tenn, Tyskland, Nürnburg, 1600-talets början.

Diameter 20 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
400 EUR
DEKANTERINGSSTÄLL, omkring 1900.

vitmetall med träsockel. Längd 32 cm, höjd 24 cm.

Aktuellt bud 220 EUR
Utropspris
250 EUR
FOLKE ARSTRÖM, bestick, 74 delar, "Focus de luxe", Gense.

10 matskedar 10 matgafflar 10 matknivar 6 bordsskedar 5 bordsgafflar 5 bordsknivar 5 dessertskedar 6 teskedar 5 dessertgafflar 6 dessertknivar 5 smörgåsknivar 1 serveringssked

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
STOP, silver, Axel Bergman, Stockholm, 1904. Vikt 345 gram.

Konkav form med handtag av vildsvinsbete. Höjd 15, diameter 10 cm.

Aktuellt bud 2 422 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BERTEL GARDBERG, bestickuppsättning, 24 delar, "Triennale", Fiskars, 1900-talets mitt.

6 gafflar, 6 knivar, 6 skedar, 6 dessertskedar, längd 15,5-19,5 cm. 18 st med originalförpackningar.

Aktuellt bud 240 EUR
Utropspris
250 EUR
DALAHÄSTAR, 15 st, sent 1900-tal.

Bemålat trä. Höjd 5-34 cm.

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSSTAKAR, 2 st, mässing, möjligen Spanien 16-/1700-tal.

Balusterfomat skaft. Höjd 14 cm.

Aktuellt bud 250 EUR
Utropspris
300 EUR
KÄPPAR, 3 st 18/1900-tal.

KÄPPAR, 3 st 18/1900-tal.

Trä med knoppar av sterling silver, mässing och ben, längd ca 87 cm

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KÄPPAR, 3 st 17/1800-tal varav en daterad 1755.

Knoppar av mässing med reliefdekor, längd 80-107 cm. En med ägarinitialer och graverad datering 1755.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, bestickdelar, 42 st, "Nobel".

"Nobel"-bestickservis bestående av 8 bordsskedar, längd 16,5 cm. 14 matgafflar, längd 19,5 cm. 14 matgafflar, längd 22 cm. 6 fiskknivar, längd 21 cm.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MONTBLANC, pennor, 2 st.

MONTBLANC, pennor, 2 st.

Kulspetspenna och fineliner. Märkta Montblanc och numrerade. Längd 13,5 cm. I originaletui.

Aktuellt bud 2 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
DIMITRI OMERSA & CO, fotpall, skinn.

I form av elefant. Längd 52, höjd 40 cm.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKULPTUR/DEKORELEMET, i form av lejon i brons 1800-tal.

Höjd 17, längd 33 cm

Aktuellt bud 300 EUR
Utropspris
300 EUR
NOTSTÄLL, 1800-talets andra hälft.

Målat. Skuren dekor, snurrbart notställ, pelarben med tredelad fot med lejontassar, bredd 48, djup 46, höjd 118 cm.

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, förgylld brons, rokokostil, 1800-tal.

Rik dekor av rocailler och insekter. Höjd 26,5 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BRÄNNVINSCISTERN, nysilver, nyrenässans, Sverige sent 1800-tal.

Cylinderformad med fyra kranar med trähandtag. Lock med putti. Ringformade handtag. Tre skyltar med text: "Renadt", "Pommerans", "Kummin". Höjd 61,5 cm.

Aktuellt bud 1 301 EUR
Utropspris
2 100 EUR
SAMLARMEDALJER, 50 st, sterlingsilver, "Rembrandt i silver", Franklin Mint AB, 1974.

Med motiv från målningar av Rembrandt. Äkthetsbevis samt upplageintyg medföljer. Diameter ca 5 cm. Total vikt ca 3301 gram. I träschatull 45 x 30 x 23 cm.

Aktuellt bud 14 501 SEK
Utropspris
9 000 SEK