Diverse

I kategorin Diverse hittar du alla de charmiga småsaker som gör ditt hem personligt. Tennfat, kopparkittlar, jordglober och dosor är typiska saker som dyker upp här. Genom att samla prydnadssaker i olika färger, former och storlekar kan små stilleben växa fram i hemmet som bidrar till en perfekt ambiance. Många gamla auktionsrävar hävdar med bestämdhet att den här kategorin är den kategori där flest roliga föremål dyker upp och synar den noga i jakt på små pärlor

BORDSFOTOGENLAMPA, 1900-talets början.

Mässing och glas. Höjd ca 70 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, figuriner 3 st silverpläterad metall Dansk Design Japan sent 1900-tal.

Kamel, höjd 6 cm. Åsna, höjd 6 cm. Giraff, höjd 10,5 cm. Två originalaskar medföljer

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VATTENTUNNA, omkring år 1900.

VATTENTUNNA, omkring år 1900.

Vattentunna av koppar med detaljer av mässing. Höjd 64 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄRMEFAT, tenn, James Dixon & Sons, Sheffield, 1800-tal.

Ovalt värmefat med hänklar. På fyra ben. Märkt. Längd 57 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BARBIEDOCKOR, 3 st samt kläder och tillbehör, Mattel, 1960-tal.

Barbie, Ken och Midge i originalkartonger. Skipper medföljer. Kläder och accessoarer medföljer.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NILS FOUGSTEDT, handspegel, tenn, modell 619, Firma Svenskt Tenn 1920/30-tal.

Tenn med reliefdekor av stiliserade figurer, svärtat trähandtag. Längd 35 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, Gusum, omkring 1900.

Modell 82. Kulformade ljusstakar av mässing på kulfötter. Stämplade Gusums Bruk 82. Höjd 9,5 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSDEKORATIONER, ett par, förgylld brons, Ryssland 1800-tal.

Riklig dekor med maskaroner. Höjd 30 cm.

Aktuellt bud 400 EUR
Utropspris
300 EUR
FIGURINER, 2 st, brons, Ryssland 1800-talets slut.

Höjd 8,5 och 9 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
250 EUR
ELDSKÄRM, Musse Pigg, 1900-talets mitt.

Metall. Målad dekor föreställande Musse Pigg. Skärmen från omkring år 1900, målningen senare omkring 1900-talets mitt. Bredd 50, höjd 77 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, 1900-talets början.

Förnicklad mässing. Höjd 20 cm, ø 24,5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
GUNNAR CYRÉN, fiskbestick 36 delar, "Nobel", Gense.

Förgyllt stål. 12 knivar, 12 gafflar och 12 skedar. Längd 16,5-21 cm.

Aktuellt bud 2 650 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KÄPPAR 2 st 1900-talets första hälft.

Knoppar av porslin Meissen och Dresden, total längd 83-87 cm

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, Swedish grace, 1920-tal.

Tenn. Fem svängda ljusarmar. Höjd 70 cm, diameter 54 cm.

Inga bud
Utropspris
2 000 SEK
FAT, emalj på koppar, W A Bolin, Stockholm, 1900-talets mitt.

Asymmetrisk form med motiv av vikingaskepp. Längd ca 30 cm. Märkt.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VETT, målat trä, tidigt 1900-tal.

Bemålat trä. Ejderhona. Längd 42, höjd 14 cm.

Aktuellt bud 850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BLOSSKORG, järnsmide, 1700/1800-tal.

Blosskorg för ljustring. Tre tenar parallellt fästade på tvärgående järnstycke. Längd 95 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
VETTAR, 3 st. 1900-talets första hälft.

Kniphane, kniphona och alfågel av målat trä. Längd mellan ca 28-30 cm vardera.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OLJELAMPA, förgylld brons, Ryssland 1800-talets andra hälft.

Höjd 72 cm, med kupa.

Aktuellt bud 500 EUR
Utropspris
700 EUR
FIGURINER, 3 st, brons, Ryssland 1800-tal.

Björnar, en försilvrad. Längd 7,5 - 9,5 cm.

Aktuellt bud 140 EUR
Utropspris
250 EUR
BORDSKLOCKOR 2 ST, förgylld brons 1800-talets andra hälft.

Höjd 10 och 11 cm.

Aktuellt bud 135 EUR
Utropspris
250 EUR
KÄPPAR 4 st sent 1800-tal/1900-talets första hälft.

Knoppar av; buffelhorn/glas i form av fågel, längd 87, silver Samuel Pettersson Linköping 1896, längd 85 cm, silver/trä don Quijote H Karelfelt Stockholm 1921, längd 84 cm, silver/vitmetall GAB Stockholm 1929, längd 84 cm.

Aktuellt bud 2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DUBBELKOKOSNÖT,  Lodoicea maldivica.

Så kallad Coco de Mer. På löstagbar träsockel. Total höjd 50 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALJONSFIGUR / SKULPTUR, 1900-tal.

Skulptur med träskuren och målad dekor i form av kvinnogestalt. Med ögla av järnsmide. Längd 70, bredd 30, höjd ca 103 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ELDHUND, gjutjärn, 1900-tal.

ELDHUND, gjutjärn, 1900-tal.

I form av terrier. Längd 35 cm

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, tenn, Warszawa, graverad och daterad på ryska 1910.

34,5x58 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
250 EUR
DEKORATIONSÄGG, tyg, Ryssland ca 1900.

Dekorationsägg i tyg med pärlbroderier. Höjd 8,5 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
150 EUR
LJUSSTAKAR, 5 st, mässing, 1800-tal.

Höjd 4,5-16 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
KORS/IKONER, förgylld brons, Ryssland 1800-tal,

Längd 23 och 38,5 cm.

Aktuellt bud 35 EUR
Utropspris
200 EUR
IVAR ÅLENIUS-BJÖRK, handspegel, Ystad Metal.

Dubbelsidig. Längd ca 32 cm.

Aktuellt bud 350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HUGO ELMQVIST, vas, brons, jugend, tidigt 1900-tal.

Vas i patinerad brons med reliefdekor av trollsändor och åkervinda. Gjutarstämperl O. Elmqvist fud. Höjd 10 cm.

Aktuellt bud 3 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIN, halmarbete, sengustavianskt, omkring 1800.

Skrin med fackinredning för spelmarker. Dekor av friherreliga ätten Sparres krönta vapen inom krans. Spelmarker av ben medföljer. 20 x 20 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ASK, malakit och mässing, 1900-talets början.

Cylinderformad ask. Diameter 12,5, höjd 4,5 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BREVKNIVAR, 2 st, brons, möjligen Ryssland.

Längd 22,5 och 27 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
VATTENKÄRL, koppar, Ryssland 1882.

Längd ca 47 cm, höjd ca 39 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
BESTICKUPPSÄTTNING, 26 delar, pärlemor och nysilver, 1900-talets första hälft.

Skaft i pärlemor, blad i nysilver, knivbladen med graverad dekor. 12 gafflar och knivar, längd 17 resp 20 cm. Ett par serveringsbestick, längd 20 och 26 cm. I fodrad originallåda märkt Osk. Lindroos.

Aktuellt bud 110 EUR
Utropspris
250 EUR
STOP och FAT 2 st, tenn, Finland 1800-tal.

Stopet Johan Lindblad Åbo 1846, höjd 21 cm. Ena fatet Johan Lindblad Åbo 1856, diameter 19,5. Andra fatet ostämplat diameter 21 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
GUNNAR CYRÉN, figurin silverpläterad metall Dansk Design Japan 1900-talets senare del.

Flodhäst, höjd 4 cm, originalask

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER 4 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1978-79.

Svarta bönder, med socklar. Höjd figur ca 5 cm, sockel 2,5 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER 4 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976-77.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976-77.

Löpare, 'vita', med socklar. Höjd figur ca 8 cm, sockel 3,5 cm. Total höjd 11,5 cm.

Aktuellt bud 333 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1981.

Torn och springare, 'vita'. En ej tillhörande sockel medföljer. Höjd figur ca 7-8 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BRICKBORD / SÄNGBORD, 1900-talets andra hälft.

Rotting. I form av elefanter. Avtagbar bricka Längd 78, bredd 42, höjd 56 cm.

Aktuellt bud 1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VASER, ett par, Francois Moreau, Frankrike, omkring år 1900.

Ett par vaser av bronspatinerad zink på marmorfötter. Upptill med lösa insatser. Signerade F. Moreau. Höjd 37,5 cm vardera.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Skålar med lock, 2 st, glas samt flaskor, ett par, 1800-tal.

Skålar med slipad dekor och oktogonal fot. Höjd 23-25 cm. Flaskor med förgylld dekor, höjd 23 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VAPENSKÖLD Johanniterorden för greve Alexander zu Münster 1858.

Olja på pannå, yttermått 68,5 x 47 cm

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
TENNFAT, 5 st, 1800-tal.

TENNFAT, 5 st, 1800-tal.

Diameter 22-36,5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
TENNSTOP, 4 st, tenn, FICKPLUNTA, tenn, 1800-tal Sverige.

Två stop med tydliga stämplar varav den ena med gravering/ristning "Gillis 1871" och den andra initialerna "HP". Ett stop ostämplat. Ett stop med infälld medaljong av kung Oscar II av L Lundgren. Fickpluntan stämplad. Stopens höjd 19 cm, fickpluntan 10 cm.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
250 EUR
KOPPARKÄRL, två st, 1800/1900-tal.

Med hänklar. Diameter 50-72. Höjd ca 40 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
INKÖPSTAVLA TILL HUSHÅLLET, plåt, 1930/40-tal.

Målad plåt. "För Kooperativa Kassakvitton". 31,5 x 17,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PIERRE FORSELL, 4 ljusstakar, plunta, fyra supkoppar, mässing och aluminium. Skultuna.

Plunta höjd ca 17 cm. Runda ljusstakar diameter 10 cm. Supkoppar höjd 3 cm

Inga bud
Utropspris
2 500 SEK
SKRIN OCH LOCK, C14 daterat till 1600-talets andra hälft.

Trä. Rikt snidad dekor. Fronten med bandornamentik och djurmotiv i cirklar, bland annat en elefant och ett kameldjur. Baksidan med figurscener. Sidor och lock med geometriska mönster. Lockets insida med karvad svårtydd text av skandinavisk karaktär. Längd 43, bredd 26, höjd 22 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
WÜRTTEMBERGISCHE METALLWARENFABRIK, jardiniär, nysilver, rokokostil, Tyskland, omkring 1900.

Rik dekor av rocailler och blommor. Diana med pilbåge och koger. Lös insats av glas. Längd 40 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGELPLATEAU, Empire, Frankrike, 1800-talets första hälft.

Bordsplateau av brons. Rund form, på tre ben. Diameter 28, höjd 4 cm.

Aktuellt bud 658 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIERRE FORSSELL, vägglampetter, 4 st, mässing, "Reflex", Skultuna.

Höjd 38,5 cm.

Aktuellt bud 1 111 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BENPROTES omkr 1900.

BENPROTES omkr 1900.

Bemålat trä, längd 82 cm

Aktuellt bud 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOLKE ARSTRÖM, shaker och cocktailglas, 8 st, nysilver, GAB.

Shaker med löstagbar sil och lock av bakelit. 21,5 cm. Åtta cocktailglas med ben av bakelit. 8,5 cm.

Aktuellt bud 751 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DÖRRLÅS, 2 stycken, 1700-tal eller tidigt 1800-tal.

Järnsmide, med nycklar. Längd ca 26 respektive 32 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIRMA SVENSKT TENN, gräddkanna och sockerskål, tenn, Modell nr 170, Stockholm 1927.

Geometrisk dekor. Sockerskålens höjd 9 cm, längd 18,5.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BRICKA, bemålat plåt, 1800-tal.

Bemålad dekor i guld av kineserande dekor, figurer i palatsmiljö. Längd 71 cm.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK