Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

109 föremål
WILKE ADOLFSSON, skål på fot, signerad.
1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SIMON GATE, skål på fot, glas, Orrefors.
4 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ALVAR AALTO, VAS, glas, "Savoy", Iittala.
180 EUR
Utropspris
250 EUR
JULGLASSERVIS, 23 delar, 1900-tal.
180 EUR
Utropspris
300 EUR