Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

47 föremål
Gunnar Cyrén, snapsglas, 2 st, "Nobel", Orrefors.
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Nils Landberg, tulpanglas, Orrefors.
4 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Jan Johansson, vas, glas, signerad och numrerad.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Gunnar Cyren, vinglas, 6+6, "Nobel", Orrefors.
4 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vicke Lindstrand, skål, signerad Kosta.
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Per B Sundberg, vas, glas, Orrefors.
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampor, ett par, Bergboms, 1960-70-tal.
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Spetsglas, 2 st, 1700/1800-tal.
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK