Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

38 föremål
Oiva Toikka, vas, glas, Notsjö.
404 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Vicke Lindstrand, vas, Orrefors, signerad.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vas, glas, Kosta.
Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
Glasservis, 73 delar, 1900-tal.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Gunnar Cyrén, pokal, glas, "Popglas", Orrefors.
1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK