Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

Föremål i fokus

23 föremål
Praktvas, glas, Boda, 1920-tal.
780 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Glasservis, 47 delar, Waterford, Irland.
400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Ingeborg Lundin, vas, ariel, Orrefors, signerad.
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Edward Hald, vas, fiskgraal, Orrefors.
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Lampa, 1960-tal.
Inga bud
Utropspris
2 500 SEK