Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

VICKE LINDSTRAND, skål, glas, Kosta.
400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅL, glas, Venini, Murano, Italien.
600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TIMO SARPANEVA, vaser, tre st, glas, Iittala.
600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JULGLASSERVIS, 23 delar, 1900-tal.
700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SAARA HOPEA - Vas med silvergördel, 1967.
700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANNE NILSSON, snapsglas, 7 st, "Clown", Orrefors.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIN, 1800-talets mitt.
2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GLASSERVIS, 57 delar, Kosta.
4 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK