Klockor och ur

På Bukowskis klockavdelning finner du kvalitetsklockor från världskända urmakare såsom Rolex, Omega, Cartier, Audemars Piguet och Patek Philippe samt unika samlarobjekt och äldre vintageur. Urets bakgrund är lång och likt sin mekanik, full med många olika komponenter. Det portabla uret har en historia på ca 500 år men det var först efter första världskriget som klockan kom att bli en vardaglig produkt tack vare marknadsföring som refererade till kriget och hur uren klarat de hårda förhållandena. I denna kategori erbjuds klockor i ett varierande prisspann där kvalité är den gemensamma nämnaren. Välkommen till Bukowskis populära online klockavdelning!
Intresserad av rådgivning, att värdera eller sälja en klocka? Kontakta våra specialister idag >
Läs om Bukowskis världsrekordsförsäljning av Omega Speedmaster 2915-1 >

ROLEX, Oyster Perpetual, Explorer (T Swiss T), Chronometer, armbandsur, 36 mm.

Stål, automatisk, plexiglas, Oysterlänk, viklås, Cert, September 1956, box. Caliber 1030, Referensnr. 6610, Serienr. 168.482, Verknr. N702339, Boettnr: 6610, länkreferensnr. 7206/58 1.69.

Aktuellt bud 42 000 SEK
Utropspris
35 000 SEK

42 000 SEK
OMEGA, Speedmaster Professional, "Tachymètre", kronograf, armbandsur, 42 mm.

stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, ca 2005, box, ytterkartong. Caliber 1861, Verknr 77149995, Serienr 77149995, PIC nr 3570.50.00, Referensnr ST 345.0022, Boett nr 145.0022 / 345.0022, Länkreferensnr 1998/849

Aktuellt bud 32 000 SEK
Utropspris
24 000 SEK

32 000 SEK
ZENITH, El Primero, Rainbow, kronograf, armbandsur, 40 mm.

stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 2000. Caliber 400, Boettnr. 02-0370-400.

Aktuellt bud 15 100 SEK
Utropspris
12 000 SEK

15 100 SEK
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Chronometer, armbandsur, 41 mm,

stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, originallänk, viklås, box, ca 2000. Serienr 60279182, PIC nr 2531.80.00

Aktuellt bud 1 350 EUR
Utropspris
1 200 EUR

1 350 EUR
OMEGA, Speedmaster, Reduced, kronograf, armbandsur, 39 mm.

stål, automatisk, plexiglas, originallänk, viklås, box, ytterkartong, ca 1998. Caliber 3220, Serienr. 59451155, PIC nr. 3510.50.00, Boettnr. 175.0032

Aktuellt bud 1 150 EUR
Utropspris
1 400 EUR

1 150 EUR
OMEGA, damarmbandsur, 18K vitguld, 16 x 12 mm, manuell, total vikt ca 39 g.

Längd ca 19-20 cm.

Aktuellt bud 9 012 SEK
Utropspris
6 000 SEK

9 012 SEK
UNIVERSAL, Genève, Uni Compax, kronograf, armbandsur, 36 mm.

18K guld, manuell, plexiglas, läderband, box. Caliber 287, Verknr. 153883, Serienr. 781603, Boettnr 12544.

Aktuellt bud 8 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK

8 200 SEK
OMEGA, Constellation,´95, armbandsur, 25,5 mm.

stål/guld, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, integrerad originallänk, viklås, cert, juli 2001, box, ytterkartong. Caliber 1456, Serienr. 57.285.129, PIC nr. 1272.70.00, Referensnr. DB 795.1202, Boett nr. 795.1202

Aktuellt bud 700 EUR
Utropspris
900 EUR

700 EUR
UNIVERSAL, Genève, Polerouter date, armbandsur, 34 mm.

Stål, automatisk (microrotor), plexiglas, datum, läderband, originalspänne, extra läderband medföljer, ca 1964. Caliber 69, Referensnr. 869111/02, Serienr. 2359324.

Aktuellt bud 7 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK

7 200 SEK
BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första kvartal, empire.

Förgylld brons. Delvis emaljerad urtavla. Urtavla märkt "LEROY A PARIS". Dekor av kvinnofigur och musikinstrument. Längd 30, bredd 13, höjd 48 cm.

Aktuellt bud 7 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK

7 200 SEK
KLOCKKEDJA, 18K guld.

KLOCKKEDJA, 18K guld.

Vikt 23,7 g, total längd 26 cm,

Aktuellt bud 6 688 SEK
Utropspris
6 000 SEK

6 688 SEK
DAMARMBANDSUR OMEGA 18K guld, 20 mm, total vikt 29,1 g, manuell.

Guldarmband ej original. Längd ca 18 cm. Original mockaarmband medföljer. Original etui.

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK

6 000 SEK
OMEGA, Jumbo, armbandsur, 38 mm.

Stål, manuell, plexiglas, datum, läderband, ca 1944. Caliber 30T2PC. Referensnr. CK 2505-3, Verknr. 10577732, Boettnr. 2505-3.

Aktuellt bud 5 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK

5 700 SEK
CERTINA, DS-3, PH 200M, armbandsur, 40 mm.

stål, quartz, mineralglas, datum, originallänk (Gay Frères), viklås, ca 1977. Caliber 750, Referensnr 750 1402 41, Länkreferensnr 41153

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK

4 200 SEK

Förgylld brons. Urhus upphängt mellan fyra kolonner med korintiska kapitäl, samt lagerkransar och blomstergirlanger. Otydligt märkt. Längd 25,5, bredd 13, höjd 51 cm.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK

4 000 SEK
OMEGA, armbandsur, 35 mm.

OMEGA, armbandsur, 35 mm.

stål, hammarautomat, plexiglas, läderband, ca 1944. Caliber 30.10 RA PC, Verknr. 10273509, Referensnr. CK 2374.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK

3 200 SEK
OMEGA, armbandsur, 36 mm.

OMEGA, armbandsur, 36 mm.

Stål, manuell, plexiglas, läderband, ca 1952. Caliber 283, Serienr. 13096216, Boettnr. 2640-5SC.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK

3 200 SEK
SEIKO QUARTZ World Time Chronograph, 39 mm, stål och guldpläterad.

6M15-9000B3, 300301. Original läderarmband.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK

3 200 SEK
OMEGA, Constellation, Electronic (f300 Hz), Chronometer, armbandsur, 36 mm.

Guld på stål, stämgaffel (elektronisk), mineralglas, datum, läderband, ca 1972. Caliber 1250, Serienr. 34032805, Boettnr. 98.0022.

Aktuellt bud 3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK

3 200 SEK
OMEGA, armbandsur, 35,5 mm.

OMEGA, armbandsur, 35,5 mm.

stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, ca 1950. Caliber 265, Serienr. 12.406.480, Referensnr. CK 2639, Boettnr. 2639-2.

Aktuellt bud 290 EUR
Utropspris
400 EUR

290 EUR
CHRONOGRAPH SUISSE, armbandsur, 37 mm.

18K guld, manuell, plexiglas, totalvikt ca 38 g. Boettnr. 900.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK

3 000 SEK
must de CARTIER, VLC armbandsur, 32 mm.

Förgyllt silver (Vermeil), quartz, mineralglas, integrerat läderband boettnummer, 031703 referensnummer 590004 originalarmband

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK

3 000 SEK
INTERNATIONAL WATCH Co, (IWC), armbandsur, 33 mm.

Guld på stål, automatisk, plexiglas, flexlänk, ca 1960. Caliber 852, Verknr. 1313009, Boettnr. 1375549.

Aktuellt bud 2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK

2 800 SEK
JEAN D'EVE up side down armbandsur, stål, 18K guld, Briljanter och diamanter 8/8, quartz, 20 mm.

Innermått ca 18 cm.

Aktuellt bud 2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK

2 700 SEK
HEUER, Poseidon, armbandsur,  41 mm.

stål, quartz, datum, mineralglas, gummiband, a 1980. Caliber ESA 536.121, Referensnr 980.006, Boettnr 565

Aktuellt bud 2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK

2 600 SEK
BORDSPENDYL, empire, 1800-talets mitt.

Mässing och patinerad brons, rektangulär bas, rund vitemaljerad urtavla med romerska siffror flankerad av sittande genie, koger samt oljelampa, höjd 39 cm. Med gåvoinskription Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK

2 400 SEK
LONGINES, armbandsur, 35 mm.

LONGINES, armbandsur, 35 mm.

Stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1975. Caliber 506, Serienr. 51604457, Referensnr. 1501, Boettnr. 16510037.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK

2 000 SEK
LONGINES, Flagship, armbandsur, 35.5 mm.

Guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1960. Boettnr. 18880340.

Aktuellt bud 1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK

1 800 SEK
VÄGGPENDYL, Frankrike sekelskiftet 1800/1900.

Boulle-stil. Fodral i svärtat trä samt urtavla med emaljerade romerska siffror. Nyckel och pendel finns. Höjd 62 cm. Bredd 50 cm. Djup 14 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
500 EUR

100 EUR
SCUBAPRO, 500, armbandsur, 41 mm.

stål, quartz, mineralglas, datum, gummiband, ca 1975. Caliber ESA 952.111, Referensnr 67251, Boettnr 7572/7062

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK

1 000 SEK
RAYMOND WEIL damarmbandsur "Parsifal" stål och guld, 28 mm, quartz, datum.

Längd ca 20 cm. Viklås. 9990, A94149.

Aktuellt bud 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK

600 SEK
VÄGGPENDYL, Louis XV-stil Japy Frères et Cie Paris sent 1800-tal.

Förgylld brons, rik genombruten dekor av blommor och blad, vit emaljerad urtavla med romerska siffror, höjd ca 44 cm Nyckel finns.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK

400 SEK
FICKUR, troligen guld, ostämplad, Mellaneuropa 1800-talets början.

Dekorerad med pärlor, diameter 3,5 cm.

Inga bud
Utropspris
500 EUR
BORDSPENDYL, bronserad metall, 1800-talets senare del.

Sockel med dekor av voluter och bladverk. Rund urhus, dekor av ryttare. Vitemaljerad urtavla med romerska siffror. Höjd 45. Bredd 49 cm.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
RADO DAMARMBANDSUR, stål och guld, 21 mm, quartz, datum.

Längd ca 19 cm (kan justeras). 1113484, 4-C64, 04031.

Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
BORDSUR, bronserad metall och marmor, Frankrike, 1800-talets andra hälft.

Urhuset krönt av mor och son med blomsterkorg. Emaljerad urtavla. På sockel av marmor med beslag av mässing. Höjd 40 cm. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 000 SEK