Klockor och ur

På Bukowskis klockavdelning finner du kvalitetsklockor från världskända urmakare såsom Rolex, Omega, Cartier, Audemars Piguet och Patek Philippe samt unika samlarobjekt och äldre vintageur. Urets bakgrund är lång och likt sin mekanik, full med många olika komponenter. Det portabla uret har en historia på ca 500 år men det var först efter första världskriget som klockan kom att bli en vardaglig produkt tack vare marknadsföring som refererade till kriget och hur uren klarat de hårda förhållandena. I denna kategori erbjuds klockor i ett varierande prisspann där kvalité är den gemensamma nämnaren. Välkommen till Bukowskis populära online klockavdelning!
Intresserad av rådgivning, att värdera eller sälja en klocka? Kontakta våra specialister idag >
Läs om Bukowskis världsrekordsförsäljning av Omega Speedmaster 2915-1 >

FICKUR, troligen guld, ostämplad, Mellaneuropa 1800-talets början.

Dekorerad med pärlor, diameter 3,5 cm.

Inga bud
Utropspris
500 EUR
VÄGGPENDYL, Frankrike sekelskiftet 1800/1900.

Boulle-stil. Fodral i svärtat trä samt urtavla med emaljerade romerska siffror. Nyckel och pendel finns. Höjd 62 cm. Bredd 50 cm. Djup 14 cm.

Inga bud
Utropspris
500 EUR
BORDSPENDYL, empire, 1800-talets mitt.

Mässing och patinerad brons, rektangulär bas, rund vitemaljerad urtavla med romerska siffror flankerad av sittande genie, koger samt oljelampa, höjd 39 cm. Med gåvoinskription Nyckel finns.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK

400 SEK
JEAN D'EVE up side down armbandsur, stål, 18K guld, Briljanter och diamanter 8/8, quartz, 20 mm.

Innermått ca 18 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK

1 500 SEK
must de CARTIER, VLC armbandsur, 32 mm.

Förgyllt silver (Vermeil), quartz, mineralglas, integrerat läderband boettnummer, 031703 referensnummer 590004 originalarmband

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK

3 000 SEK
Le PARC, klocka / hänge, 32 mm.

14K guld, emalj, ankargång, nyckeldragare, serienr 22241, vikt totalt ca 28 g.

Aktuellt bud 320 EUR
Utropspris
400 EUR

320 EUR
BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets första kvartal, empire.

Förgylld brons. Urhus upphängt mellan fyra kolonner med korintiska kapitäl, samt lagerkransar och blomstergirlanger. Otydligt märkt. Längd 25,5, bredd 13, höjd 51 cm.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK

3 500 SEK
IWC Schaffhausen Porsche design, armbandsur 32 mm 1987.

Ring av 18K guld, svart titan, svart urtavla, datum, originalarmband av plast, modellnr 3330, boettnummer 2.374.794. Ask, garantisedel medföljer

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK

5 000 SEK

Förgylld brons. Delvis emaljerad urtavla. Urtavla märkt "LEROY A PARIS". Dekor av kvinnofigur och musikinstrument. Längd 30, bredd 13, höjd 48 cm.

Aktuellt bud 6 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK

6 200 SEK
CARTIER TANK FRANCAISE, stål och briljanter ca 0,50 ct, 20 x 25 mm, quartz, Cartier etui.

Serie nr 573298LX, ref 2384. Inköpt hos Vestiaire Collective 2019.

Aktuellt bud 25 000 SEK
Utropspris
28 000 SEK

25 000 SEK
OMEGA, Speedmaster Professional, "Tachymètre", kronograf, armbandsur, 42 mm.

stål, manuell, plexiglas, originallänk, viklås, ca 2005, box, ytterkartong. Caliber 1861, Verknr 77149995, Serienr 77149995, PIC nr 3570.50.00, Referensnr ST 345.0022, Boett nr 145.0022 / 345.0022, Länkreferensnr 1998/849

Aktuellt bud 25 000 SEK
Utropspris
24 000 SEK

25 000 SEK