Klockor och ur

På Bukowskis klockavdelning finner du kvalitetsklockor från världskända urmakare såsom Rolex, Omega, Cartier, Audemars Piguet och Patek Philippe samt unika samlarobjekt och äldre vintageur. Urets bakgrund är lång och likt sin mekanik, full med många olika komponenter. Det portabla uret har en historia på ca 500 år men det var först efter första världskriget som klockan kom att bli en vardaglig produkt tack vare marknadsföring som refererade till kriget och hur uren klarat de hårda förhållandena. I denna kategori erbjuds klockor i ett varierande prisspann där kvalité är den gemensamma nämnaren. Välkommen till Bukowskis populära online klockavdelning!
Intresserad av rådgivning, att värdera eller sälja en klocka? Kontakta våra specialister idag >
Läs om Bukowskis världsrekordsförsäljning av Omega Speedmaster 2915-1 >

GOLVUR, Sverige, 1700-talets andra hälft.

Golvur med urtavla signerad "IOHAN NORBERG". Fodral av betsad furu. Bredd 45, djup 28, höjd 206 cm. Pendel och två lod finns. Nyckel finns.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OMEGA armbandsur, 31 mm.

OMEGA armbandsur, 31 mm.

Stål, färgad urtavla med arabiska siffror, sekundvisare, armband av läder. Refnr 10602341. Boettnr 2450

Aktuellt bud 3 877 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LONGINES armbandsur 33 mm.

LONGINES armbandsur 33 mm.

Stål, arabiska siffror, sekundvisare Boettnr 22967 Referensnr 6873213

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OMEGA, Constellation, Chronometer, armbandsur, 35 mm.

guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, ca 1965. Caliber 561, Serienr 23.835.966, Referensnr CD 168.017, Boettnr CD 168.017

Aktuellt bud 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
DAMARMBANDSUR, Omega, med briljanter.

18K vitguld. Med svensk importstämpel. Fasetterat glas. Vikt 27 gram.

Aktuellt bud 5 402 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORDSPENDYL, Senempire, Frankrike, 1800-talets första hälft.

Bordspendyl av brons, vit emaljerad urtavla märkt a Paris. Pendel medföljer. Längd 19, bredd 8, höjd 27,5 cm.

Aktuellt bud 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FICKUR 14K guld 50 mm.

FICKUR 14K guld 50 mm.

Ytterboett 14K guld märkt 180106, vit urtavla med arabiska siffor, sekundvisare, kedja av doublé, berlock 18K guld.

Aktuellt bud 4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HAMILTON JAZZ MASTER automatic armbandsur 42 mm.

Stål, safirglas, automatisk, glasbaksida, silverfärgad urtavla med stavindex och arabiska siffror, datumfönster, originalarmband av brunt läder. Box. Boettnummer H327150 Caliber Eta 2824-2 Ref-nummer (enl kort) H32715551

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OMEGA, damarmbandsur, 18K, c:a 26 g, c:a 10 mm.

Stavindex.

Aktuellt bud 5 527 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GOLVUR, Sunderland, 1800-tal.

GOLVUR, Sunderland, 1800-tal.

Fanerat med mahogny. Vitlackerad urtavla otydligt märkt, Sunderland. Höjd 222 cm. Pendel, vev, nyckel och två lod medföljer. Nyckel finns.

Inga bud
Utropspris
3 500 SEK
LONGINES, Oposition, kronograf, armbandsur, 38 mm ca 2000.

Stål, quartz, safirglas, datum, integrerad originallänk, viklås, extra länkbit, manual, box, kartong. Caliber 541 Serie-nr 29988452 Ref-nr L3 618 4 Viklåsref-nr 07 27658

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, tidigt 1900-tal.

Bordspendyl med fodral av mässing. Urtavlan märkt A. D Overstryd, Rotterdam. Urverket märkt Japy Freres. Pendel medföljer. Bredd 28, djup 14, höjd 54 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CERTINA, New Art, armbandsur, 20 x 20 mm.

18K guld, automatisk, plexiglas, krysslänk 18K guld, totalvikt ca 30 g. Boettnr. 1105852/7005485.

Aktuellt bud 5 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSPENDYL, senempire, Frankrike, 1800-talets mitt.

Bordspendyl med fodral av förgylld brons. Krönande lyrspelande kvinnogestalt. Längd 24,5, djup 9, höjd 35 cm.

Aktuellt bud 1 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OMEGA, Seamaster, armbandsur, 36 mm.

Guld på stål, hammarautomat, plexiglas, länk i metall, ca 1952. Caliber 344, Serienr. 13459926, Referensnr. 2657SC, Boettnr. 2494-7.

Aktuellt bud 4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OMEGA, armbandsur, 17 x 17 cm.

18K guld, manuell, safirglas, integrerad länk i 18K guld, totalvikt ca 38 g. Caliber 484, Serienr. 21909849, Boettnr. 8108/679050.

Aktuellt bud 8 811 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MAGNIFIC, armbandsur, 32 mm.

MAGNIFIC, armbandsur, 32 mm.

18K guld, mekanisk, plexiglas, länk i 18K guld, totalvikt ca 63 g. Boettnr. 1956.

Aktuellt bud 13 500 SEK
Utropspris
9 000 SEK
OMEGA, Seamaster, Deville, armbandsur, 33 mm.

18K guld, mekaniskt urverk, plexiglas, datum, läderband i original, originalspänne.

Aktuellt bud 4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OMEGA, Seamaster, armbandsur, 33.5 mm.

Stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1962. Caliber 562, Serienr. 19695949, Boettnr. 14760 SC-61.

Aktuellt bud 5 680 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSPENDYL, Wien, 1800-talets första hälft.

Bordspendyl med vit emaljerad urtavla signerad Joseph Lenz in Währing. Fodral fanerat med valnöt, beslag av mässing, lejontassar av krederat och förgyllt trä. Pendel finns. Längd 32, bredd 15, höjd 52 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OMEGA, Geneve Dynamic, armbandsur, 40 x 36 mm.

Stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1970, box, ytterkartong.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
LONGINES - Conquest Classic Chronograph Moonphase armbandsur 41 mm.

Stål, automatisk, safirglas, glasbaksida, original stållänk med viklås, månfas, dag, datum och månad. Box, kartong och certifikat, extra länkbitar samt ställpinne. Caliber L2.798.4. Serienr 43202170. Länkreferensnr L600143113W

Aktuellt bud 12 000 SEK
Utropspris
22 000 SEK
JOHN SANDERSON, Wigdon, (1671-1754-?), golvur, 17/1800-tal.

Fodral av ek från 1800-talets andra hälft med skuren dekor. Urtavla av mässing med text: John Sanderson Wigdon Fecit. Romerska och arabiska siffror samt datumglugg. Pemndel och ett lod. Höjd 230 cm

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK