Klassisk svensk konst

Det är inom denna kategori som den svenska konshistorien ryms. Främst är det måleri från 1850 och fram till de första åren på 1900-talet. Det rör sig från ett akademiskt måleri främst i olja, genom det svenska friluftsmåleriet för att utmynna i den tidiga modernismen. Här återfinns de stora namnen inom svensk konsthistoria som Carl Larsson, Anders Zorn, Bruno Liljefors och mer egensinniga mästare som Carl Fredrik Hill och Ernst Josephson.

26 föremål
SEVERIN NILSON, olja på pannå, signerad.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUNNAR BRUSEWITZ, akvarell, signerad och daterad -73.
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL LARSSON, tuschteckning, signerad.
8 700 SEK
Utropspris
10 000 SEK
ANSHELM SCHULTZBERG, olja på duk, signerad.
3 001 SEK
Utropspris
8 000 SEK
EMIL ZOIR, olja på duk, signerad och daterad -09.
1 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AXEL LIND, olja på duk, signerad.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AXEL TÖRNEMAN, olja på duk, signerad.
2 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK