Konst

214 föremål
ALBIN AMELIN, signerad, olja på duk.
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
PAUL BARTHEL, olja på pannå, signerad.
1 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
VÄGGSKULPTUR, gotisk stil, 1800-tal.
2 035 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ISAAC GRÜNEWALD, tuschlavering, signerad.
2 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
CHRISTO & JEANNE-CLAUDE, offset, signerad, 1974.
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ERIK JERKEN, olja på duk, signerad.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LAGE LINDELL, pastell, signerad.
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
PELLE ÅBERG, olja på pannå, signerad.
3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
AXEL HERMAN HÄGG, akvarell,
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERTA HANSSON, färglitografi, signerad 158/360.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
OSKAR BERGMAN, akvarell, signerad och daterad 1956.
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BROR HJORTH, träsnitt, signerat.
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALFRED WAHLBERG, olja på duk, signerad.
1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CÉSAR BALDACCINI, serigrafi, signerad 252/300.
400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HUGO ZUHR, olja på duk, signerad.
1 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARL XV, akvarell.
1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ELLI HEMBERG, olja på duk, signerad och daterad -40 .
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-tal, skulptur, brons.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EINAR NERMAN, litografi, signerad och numrerad 37/50.
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KJARTAN SLETTEMARK, akryl och sprayfärg.
15 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ADOLF BEER, olja på duk, signerad.
1 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
HILDING LINNQVIST, akvarell, signerad.
6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SIMONE DE DARDEL, olja på pannå, signerad.
350 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TRINE FOLMOE, kolteckning, signerad.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ANNA BOBERG, olja på duk, signerad.
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RAGNAR SANDBERG, tusch och täckvitt, signerad.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AXEL NORDGREN, olja på duk, signerad.
1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ALY BEN SALEM, gouache, signerad.
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, omkring 1800, olja på pannå.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HUGO ÖFVERSTRÖM, olja på duk, signerad.
600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OTTO SCHEINHAMMER, olja på duk, signerad.
1 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JAMES COIGNARD, olja på duk, signerad.
13 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
AXEL TÖRNEMAN,olja på duk, signerad.
24 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
EDWARD FREDERICK ERTZ, akvarell, signerad.
1 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTIL HERLOW SVENSSON, skulptur, aluminium.
4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
J LESLEY, 1800-tal, olja på duk, signerad.
700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOHN-E FRANZÉN, färglitografi, 1983, signerad P.T.
3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOHN-E FRANZÉN, färglitografi, 1987, signerad 10/260.
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OLLE HJORTZBERG, olja på duk, signerad.
1 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JIM JOHNSSON, glas. skulptur, signerad.
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
PER ADALBERT VON ROSEN, olja på duk, signerad.
3 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
GLASMÅLNING, 1800-tal.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL AUGUST EHRENSVÄRD, tillskriven, tuschlavering.
2 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RAFAEL DE OCHOA Y MADRAZO, olja på duk, signerad.
8 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, omkring 1800, akvarell.
500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GEORG PAULI, olja på duk/pannå, signerad.
2 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
RAGNAR PERSON, olja på pannå, signerad.
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
YRJÖ EDELMANN, färglitografi, signerad 128/360.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OLLE NORDBERG, olja på duk, signerad och daterad -61.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SVEN X:ET ERIXSON,olja på duk, signerad.
5 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
AXEL LIND, olja på duk, signerad.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ALLAN MADSEN, olja på duk, signerad.
400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AXEL KULLE, olja på duk, signerad.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALBERT JOHANSSON, olja på duk, signerad.
6 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
OLLE BAERTLING, serigrafi, 1954-68, signerad 208/300.
9 100 SEK
Utropspris
8 000 SEK