Militaria

Militaria är en spännande kategori som innehåller föremål som spänner över flera sekler, t.ex. flint- och slaglåspistoler från 1700- och 1800-talen. Oavsett om du är intresserad av vapen eller inte kan dessa föremål ses som vackra konstobjekt med vackert snidade och dekorerade kolvar. Många svärd, sablar och värjor är vackert... Läs mer

Föremål i fokus

12 föremål
FASKINKNIV, m/1848, samt HUGGARE 1800-tal.
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PLÅTMYNT, 1/2 daler silvermynt, Fredrik I 1739.
5 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PLÅTMYNT, 2 daler silvermynt, Fredrik I, 1742.
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LUFTGEVÄR, Original Will, 1900-talets början.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PLÅTMYNT, 1 daler silvermynt, Fredrik I 1730.
7 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
PLÅTMYNT 4 Daler silfver mynt Fredrik I 1731,
9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK