Samlarföremål

Spara dina favoriter

BRÄNNVINSCISTERN, nysilver, nyrenässans, Sverige sent 1800-tal.

Cylinderformad med fyra kranar med trähandtag. Lock med putti. Ringformade handtag. Tre skyltar med text: "Renadt", "Pommerans", "Kummin". Höjd 61,5 cm.

Aktuellt bud 1 301 EUR
Utropspris
2 100 EUR
SKÅP, med 62 lådor & backar. Sverige 1940-50-tal.

60 numrerade backar, 4 fack samt 2 låsbara lådor. Vikdörrar. Björk, massiv och faner. Höjd ca 155 cm, bredd 112 cm, djup 42 cm. Innermått: backar (1-60) ca 33 x 23 cm lådor (2st) ca 32,5 x 23 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 2 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GUNGHÄST, tidigt 1900-tal.

GUNGHÄST, tidigt 1900-tal.

Häst på medar. Målat trä med man och svans av tagel. Sadel av läder. Längd 135, höjd 85 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CÉLINE, "Macadam Duffel 45", VÄSKA.

Dragkedjeförsedd resväska i brunt macadam-kanvas med detaljer i brunt läder. En innerficka med dragkedja. Lås utan nycklar. Märkt "CELINE PARIS MADE IN ITALY". Bredd 45 cm, höjd 24 cm.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
300 EUR
GULF - oljebehållare, 3 st à 55 liter, 1950-tal.

Samtliga med tillhörande mätsticka. Vardera: höjd 62 cm, bredd 27 cm, djup behållare 37 cm, inkl kran 56 cm.

Aktuellt bud 1 603 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LEKSAKSHÄSTAR, 2 st, tidigt 1900-tal.

Målat trä. Höjd ca 51 cm. På ställ med hjul, längd 50 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
250 EUR
FOTOLAMPOR, 2 st, Kaiser Tyskland och Manfrotto, Italien.

Golvlampor i svartlackerad metall. Ställbar höjd 106 - 283 cm, benställningen av Manfrotto, bredd 70-80 cm. Bär tillverkarnas märken.

Aktuellt bud 50 EUR
Utropspris
250 EUR
F. FLODIN, akvareller, ett par, signerad cop. F. Flodin, sannolikt utförda efter fotografier.

Alfred Nobels föräldrar "Immanuel Nobel" (1801-1872) & hans maka "Andriette Nobel" (född Ahlsell) (1805-1889). I. vardera 23 x 19 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CARL EINAR BORGSTRÖM, vas Ystad-metall, signerad.

Dekor, av stiliserad ödla; på tre cirkulära fötter. Märkt 'ceb Ystad-Metall Made in Sweden'. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK