Samlarföremål

Spara dina favoriter

TRIPTYK, emalj, 1800-talets senare del, sannolikt Limoges.

Johannes Döparen. Emalj på plåt, trä. Utfälld 51 x 39 cm. Bildyta ca 26 x 37 cm.

Aktuellt bud 6 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK

6 100 SEK
SKÅP, med 62 lådor & backar. Sverige 1940-50-tal.

60 numrerade backar, 4 fack samt 2 låsbara lådor. Vikdörrar. Björk, massiv och faner. Höjd ca 155 cm, bredd 112 cm, djup 42 cm. Innermått: backar (1-60) ca 33 x 23 cm lådor (2st) ca 32,5 x 23 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK

3 700 SEK
FOTOLAMPOR, 2 st, Kaiser Tyskland och Manfrotto, Italien.

Golvlampor i svartlackerad metall. Ställbar höjd 106 - 283 cm, benställningen av Manfrotto, bredd 70-80 cm. Bär tillverkarnas märken.

Aktuellt bud 150 EUR
Utropspris
250 EUR

150 EUR
DOCKA, sk. China Head samt dockmöbler, bl a Gemla. 1800-1900-tal.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK

1 000 SEK
GULF - oljebehållare, 3 st à 55 liter, 1950-tal.

Samtliga med tillhörande mätsticka. Vardera: höjd 62 cm, bredd 27 cm, djup behållare 37 cm, inkl kran 56 cm.

Aktuellt bud 1 603 SEK
Utropspris
3 000 SEK

1 603 SEK
CARL EINAR BORGSTRÖM, vas Ystad-metall, signerad.

Dekor, av stiliserad ödla; på tre cirkulära fötter. Märkt 'ceb Ystad-Metall Made in Sweden'. Höjd 16 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK

2 000 SEK
LÄKARETUI, 1800-talets mitt/andra hälft.

Diverse instrument i fodral, 17x8x4 cm

Aktuellt bud 1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK

1 700 SEK
SAMLING FÖRSTAMAJBLOMMOR. 1907-1986.

Monterade i askar med mått 17 x 12 cm hopfällda.

Aktuellt bud 3 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK

3 800 SEK
JOHAN BAPTISTA HOMANN / HOMANN HEIRS - KARTA, 'Imperii Turcici Europaei Terra,...', Nürnberg, 1741.

Handkolorerat kopparstick. Blad ca 51 x 61 cm, karta ca 49 x 57 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK

2 000 SEK
CÉLINE, "Macadam Duffel 45", VÄSKA.

Dragkedjeförsedd resväska i brunt macadam-kanvas med detaljer i brunt läder. En innerficka med dragkedja. Lås utan nycklar. Märkt "CELINE PARIS MADE IN ITALY". Bredd 45 cm, höjd 24 cm.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
300 EUR

180 EUR
VÄGGPENDYL, Frankrike sekelskiftet 1800/1900.

Boulle-stil. Fodral i svärtat trä samt urtavla med emaljerade romerska siffror. Nyckel och pendel finns. Höjd 62 cm. Bredd 50 cm. Djup 14 cm.

Aktuellt bud 100 EUR
Utropspris
500 EUR

100 EUR
TOM OF FINLAND, tidningar, 5 st,

"Kake 19 Curious Captain", DFT, Danmark. 20 x 14,5 cm. "The Prisoner", USA. 20 x 14,5 cm. "Camping Pekka 3", Revolt Press AB. 27 x 19 cm. "Circus Pekka 4", Revolt Press AB 1977. 27 x 19 cm. "The Loggers". 29,5 x 21 cm.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK

2 000 SEK
THE STUDIO, 14 vol, 1900-talets början.

Klotband, flertalet förlagets dekorerade. Volym 22, 23, 31, 36, 40, 42, 46, 47, 48, 53, 54, 55, 56, & 58. Från perioden 1901-13.

Aktuellt bud 2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK

2 000 SEK
F. FLODIN, akvareller, ett par, signerad cop. F. Flodin, sannolikt utförda efter fotografier.

Alfred Nobels föräldrar "Immanuel Nobel" (1801-1872) & hans maka "Andriette Nobel" (född Ahlsell) (1805-1889). I. vardera 23 x 19 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK

500 SEK