Samlarföremål

Spara dina favoriter

ELDSKÄRM, Musse Pigg, 1900-talets mitt.

Metall. Målad dekor föreställande Musse Pigg. Skärmen från omkring år 1900, målningen senare omkring 1900-talets mitt. Bredd 50, höjd 77 cm.

Aktuellt bud 1 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, fiskbestick 36 delar, "Nobel", Gense.

Förgyllt stål. 12 knivar, 12 gafflar och 12 skedar. Längd 16,5-21 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
KAMERA Hasselblad supreme wide angle.

Lins Biogon C Zeiss 1:4,5 (nr 1521967)

Aktuellt bud 6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KAMERA Hasselblad 1000F med tillbehör.

Lins C Zeiss 1:3,5 (nr 1840736). Lins C Zeiss 1:2,8 (nr 1837591). Extension tube no 20 och n0 40. Bewi ljusmätare. Diverse filter. Kameraväska.

Aktuellt bud 4 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MONTER, 1930-tal.

MONTER, 1930-tal.

Monterskåp i björk. Överdel med vitriner och skiva av marmor. Undertill fack. Längd 152, djup 80, höjd 131 cm.

Aktuellt bud 3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BLOSSKORG, järnsmide, 1700/1800-tal.

Blosskorg för ljustring. Tre tenar parallellt fästade på tvärgående järnstycke. Längd 95 cm.

Inga bud
Utropspris
1 500 SEK
BÅTMODELL, kajak, 2000-tal.

BÅTMODELL, kajak, 2000-tal.

Lackerat trä, på lös benstomme. Lös paddel. Längd ca 102, bredd ca 13.5, höjd ca 12 cm.

Aktuellt bud 270 EUR
Utropspris
300 EUR
DUBBELKOKOSNÖT,  Lodoicea maldivica.

Så kallad Coco de Mer. På löstagbar träsockel. Total höjd 50 cm.

Aktuellt bud 5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALJONSFIGUR / SKULPTUR, 1900-tal.

Skulptur med träskuren och målad dekor i form av kvinnogestalt. Med ögla av järnsmide. Längd 70, bredd 30, höjd ca 103 cm.

Aktuellt bud 4 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ELDHUND, gjutjärn, 1900-tal.

ELDHUND, gjutjärn, 1900-tal.

I form av terrier. Längd 35 cm

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFEKOPP, porslin, Lomonosov, Sovjetunionen 1980.

Producerad till minnet av de olympiska sommarspelen i Moskva 1980. Blomdekor. Höjd 10,5 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
200 EUR
TUULIKKI PIETILÄ, MINIFIGURINER, 5 st, MUMIN, porslin, Arabia 1990-1997.

Muminpappan, Muminmamman, Mumin, Lilla My och Too-Ticki. Höjd 6-8,5 cm.

Aktuellt bud 180 EUR
Utropspris
300 EUR
FAZER, PLÅTBURKAR, 3 st, Finland 1910-1940-tal.

Karamellburkar, cylinderformade 1910-tal. Höjd 3-12 cm.

Aktuellt bud 30 EUR
Utropspris
250 EUR
FIGURINER, 3 st, lergods. Raymor Bitossi, Aldo Londi Rimini Blue.

Hästar och katt. Längd 14-18 cm.

Aktuellt bud 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER 4 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1978-79.

Svarta bönder, med socklar. Höjd figur ca 5 cm, sockel 2,5 cm.

Inga bud
Utropspris
6 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER 4 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976-77.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1976-77.

Löpare, 'vita', med socklar. Höjd figur ca 8 cm, sockel 3,5 cm. Total höjd 11,5 cm.

Aktuellt bud 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ZOLTAN POPOVITS, SCHACKPJÄSER, 2 stycken, sterlingsilver. Lapponia 1981.

Torn och springare, 'vita'. En ej tillhörande sockel medföljer. Höjd figur ca 7-8 cm.

Aktuellt bud 1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VAPENSKÖLD Johanniterorden för greve Alexander zu Münster 1858.

Olja på pannå, yttermått 68,5 x 47 cm

Aktuellt bud 10 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
PALL/ KÄPP, Olympiska sommarspelen 1952 Helsingfors.

Ihopfällbar sits diameter 23 cm. Originalfärg. Tillverkarens märke "Enso-Gutzeit Osakeyhtiö". Höjd 86,5 cm.

Aktuellt bud 55 EUR
Utropspris
250 EUR
INKÖPSTAVLA TILL HUSHÅLLET, plåt, 1930/40-tal.

Målad plåt. "För Kooperativa Kassakvitton". 31,5 x 17,5 cm.

Aktuellt bud 1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DOCKSKÅPSMÖBLER, DOCKOR OCH TILLBEHÖR, omkring år 1900 och 1900-talets första hälft.

Bestående av ca 30 möbler, 4 dockor och ca 30 delar övrigt lösöre. Dockornas höjd ca 12-14 cm vardera.

Aktuellt bud 3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
DOCKSKÅP, 1800-talets andra hälft.

Målat dockskåp med två dörrar, invändigt med fyra inredda rum. Bredd 73, djup 39, höjd 83 cm. Nyckel finns.

Aktuellt bud 1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
DÖRRLÅS, 2 stycken, 1700-tal eller tidigt 1800-tal.

Järnsmide, med nycklar. Längd ca 26 respektive 32 cm.

Aktuellt bud 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OIVA TOIKKA, glasfågel och utställningskatalog, signerade.

Glasfågeln signerad O. Toikka, Nuutajärvi. Längd 18 cm. Katalog; Oiva Toikka Glass, 13.5 - 11.9 1988, The Finnish Glass Museum. 30x21 cm.

Aktuellt bud 145 EUR
Utropspris
250 EUR
OIVA TOIKKA, GLASFIGURINER, 2 ST, signerade O. Toikka Nuutajärvi.

Druva ur serien "Grönsaker". Numrerad 72/1000. Höjd 14 cm. I produktion 1991-1995. Jordgubb ur serien "Fruktträdgården". Längd 16 cm. I produktion 1989-1992.

Aktuellt bud 260 EUR
Utropspris
400 EUR
FOTOLAMPOR, 2 st, Kaiser Tyskland och Manfrotto, Italien.

Golvlampor i svartlackerad metall. Ställbar höjd 106 - 283 cm, benställningen av Manfrotto, bredd 70-80 cm. Bär tillverkarnas märken.

Inga bud
Utropspris
250 EUR