Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

39 föremål
BÄGARE, Gustaf Jansson för CG Hallberg, silver.
3 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORGILA, skålfat, sterlingsilver, Stockholm 1943.
3 150 SEK
Utropspris
5 000 SEK
VERA FERNGREN, skål, silver. GAB, Stockholm 1966.
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SUPSKED, silver, Norge, sent 1700-tal.
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CHRISTIAN HOSOE, TEKANNA, silver. Köpenhamn, 1800.
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
PEHR ZETHELIUS, dosa med lock, silver. Stockholm, 1797.
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BÄGARE, silver, Petter Gillberg, Varberg 1787.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRICKA, silver, rokokostil, vikt ca 1100 gram.
4 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORDSSURTOUT, silver och glas, Pehr Zethelius, 1809.
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
DOSOR, 3 st, silver.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
TESERVIS 4 dlr låghaltigt silver tidigt 1900-tal.
2 988 SEK
Utropspris
3 000 SEK