Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

72 föremål
Bestick, 26 st, silver, bl a GAB, Stockholm 1885.
4 220 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Chokadkanna silver Chester 1908.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Axel Gabriel Estberg, dräktsmycke, 1842.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bägare 3 st silver 17/1800-tal.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK