Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

109 föremål
WIWEN NILSSON, armband. Lund, 1958,
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, fiskbestick, 16 st, "Nobel", Gense.
2 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skålar, 3 st, silver, 1900-tal.
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÄGARE, silver, otydliga stämplar, 1792.
666 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WIWEN NILSSON, brevkniv, sterlingsilver, Lund 1968.
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SVEN NYBERG, bägare, silver, Varberg 1762.
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK