Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

Föremål i fokus

89 föremål
Georg Jensen, sked, silver Danmark 1915-19.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EVALD NIELSEN, ljusstake, silver, Danmark.
800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Erik Wibeck, tumlare, silver, Borås 1745.
888 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BAKELSEGAFFLAR, 12 st, silver, 1900-talets mitt.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KAFFESERVIS, 3 delar, silver, 1893-1926.
2 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ATELIER BORGILA, fat, sterling silver, Stockholm 1938.
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
A Nymansson, mugg, silver, Mariestad 1813.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CHARLES PRICE, pokal med lock, silver, London 1816.
9 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
BRICKA, silver, Persien, 1900-tal.
200 EUR
Utropspris
250 EUR
SKÅL samt FAT SILVER, Italien, 1900-tal, 860g.
1 905 SEK
Utropspris
3 000 SEK
WIWEN NILSSON, stavörhängen, silver, Lund 1952.
1 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FISKBESTICK, 6+6 st, silver, GAB, Stockholm 1934-35.
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GEORG JENSEN, skedar, 2 st, silver. Danmark.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SUPKOPP, silver, Ryssland, 1700-tal.
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
S Albrechtsson, brudkrona, silver, Lund 1959.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
NILS ORSTEDT, bägare, silver, Norrköping 1756.
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK