Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

70 föremål
Kandelabrar, ett par, silver, Wien, Österrike 1856.
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GAB, skål, silver, Stockholm 1929.
2 222 SEK
Utropspris
3 500 SEK
CG Hallberg, skål på fot, silver, Stockholm, 1935.
2 222 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skedar, 6 st, silver St Petersburg 1898-1903.
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Kandelabrar, ett par, silver Finland 1965.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CG Hallberg, kaffekanna, silver, Stockholm, 1954.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Reseikon, med oklad i sterling silver, 1900-tal.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK