Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

96 föremål
BESTICKUPPSÄTTNING, 125 delar, silver, 1933.
8 200 SEK
Utropspris
18 000 SEK
ANDERS MENELL, bägare, silver, Kalmar 1773.
4 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
OSTRONGAFFLAR, 12 st, silver, Belgien.
345 EUR
Utropspris
400 EUR
JOHAN PETTERSEN, bägare silver, Söderhamn 1767.
3 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
WIWEN NILSSON, Brosch, Sterling silver, Lund, 1974.
2 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÄGARE, silver, CG Hallberg, Stockholm, 1933.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CIGARRSKRIN, silver, CG Hallberg, Stockholm, 1938.
1 250 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Benjamin Smith III, salver, silver, London 1832.
1 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅLFAT, silver, Jugend.
110 EUR
Utropspris
300 EUR
GEORG JENSEN, bägare, sterlingsilver, Danmark.
1 150 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DRYCKESKANNA, silver, barockstil, 1953.
1 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, silver, 1900-tal.
1 038 SEK
Utropspris
2 500 SEK
WIWEN NILSSON, Brosch, sterling silver, Lund, 1964.
600 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BÄGARE, 2 st, silver, 1700-tal.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK