Temaauktioner

Välkommen till våra temaauktioner! Vi arrangerar auktioner online med utvalda teman och unika samlingar inom konst, design och inredning. Här hittar du vilka auktioner som är aktuella just nu.


Duka med stil – inspireras av våra auktioner

Att duka med stil inbjuder till att duka både smakfullt och elegant, likväl som unikt och personligt. Fram med vackra dukar och linnetyger, alla möjliga typer av glas och personliga tallrikar och ställ fram ting som förgyller bordet – framförallt, blanda upp med föremål du köpt på auktion för en personlig prägel. Våga även blanda klassiska föremål såsom gammalt silver med modern design. För en personlig och eklektisk stil, kombinera antika tallrikar och glas med samtida och modern design i form av vaser, bord och stolar.

Till auktionen >


China for the West

En kurerad onlinevisning av kinesiskt exportporslin från 1700-talet för den västerländska marknaden. Föremålen kommer från olika samlingar med speglar väl de svenska samlarnas passion för det utsökta kinesiska exportporslinet som kom till Europa via de ostindiska kompanierna. Ända sedan de första faten och vaserna såldes på auktion i Holland 1602 har efterfrågan på kinesiskt porslin bara fortsatt. Titta igenom katalogen och börja din egen samling, eller bara skaffa härliga ”conversation pieces” till din nästa middagsbjudning. Tänk om tingen kunde tala, vilka underbara historier om middagar från förr de kunde berätta om.

Till online-auktionen >


Ur Peter Willborgs samling – Aly Ben Salem

Konst-, antik- och matthandlaren Peter Willborg föddes i Stockholm 1955. Hans far var antikhandlaren Max Willborg med romerska, cypriotiska, grekiska och utomeuropeiska föremål som specialitet. Familjen bodde några år i Zimbabwe vilket tillsammans med pappans intressen påverkade den unge Willborg. Tillbaka i Stockholm fick han en egen hörna i pappans affär där han visade mattor som han med stort intresse undersökte noggrant. Så småningom startade Peter Willborg sin egen affär på Sibyllegatan, en stor och elegant lokal med förstklassiga mattor, afrikanska skulpturer och så småningom även måleri, däribland orientalistisk konst samt konst från Nordafrika och Mellanöstern. Han gjorde flera oförglömliga utställningar, skrev böcker och ställde ut både på mässor i Sverige och internationellt.

Till auktionen >


Swedish Photography

Fotografi har fått ett tydligt uppsving både publikt och kommersiellt på den skandinaviska marknaden under de senaste åren. Fotografi är idag en självklar del även av vår svenska konsthistoria. Temaauktionen ”Swedish Photography” innehåller ett urval bilder av samtida svenska fotografer. Flera olika genrer är representerade, alltifrån modebilder till rockfoto och stilleben.

Till auktionen >